مهندسی عمران_عمران

دوباره می سازمت وطن

پل کابلی تبریز

پل كابلي تبريز

By حسن آقامالی,

Published in : مقالات, اصول مهندسی پل

به گزارش خبرنگارخبرگزاري جمهوري اسلامي، براي ساخت اين پل كه عمليات اجرايي آن از سال ‪ ۱۳۸۲‬توسط شهرداري تبريز آغازشده بود، حدود ‪ ۷۰۰‬ميليارد ريال هزينه شده است.

اين پل به مناسبت سال ‪ ۸۶‬پل "اتحاد ملي" نامگذاري شده و براي ساخت آن به گفته شهردار تبريز ‪ ۲۲‬هزار تن ميل گرد و چهار هزار و ‪ ۵۸۲‬متر مكعب با عيار ‪ ۵۰۰‬و يك هزار و ‪ ۸۵۹‬مترمكعب باعيار ‪ ۴۵۰‬بتن ريزي شده است.

پل كابلي تبريز از نوع جعبه‌اي، داراي ‪ ۱۱۳‬متر طول و ‪ ۳۲‬متر عرض است و عرشه آن به وسيله ‪ ۳۲‬كابل نگهداري مي‌شود.

گفته مي‌شود اين پل كه از نظر مكانيزم‌هاي فني و ابعاد عرضي و طولي درنوع خود بي‌نظير و چهارمين مورد در دنياست، به دست متخصصين ايراني و با نظارت كارشناسان فرانسوي احداث شده است.

اين پل با چهار لوپ وظيفه روان‌سازي ترافيكي طرح بزرگ تبادل دروازه تهران تبريز رابر عهده دارد.

توخالي بودن عرشه پل كه ازآن با عنوان فناوري " جعبه‌اي " ياد مي‌شود، مهمترين ويژگي بارز ساخت آن است.

شهردار تبريز در آيين افتتاح اين پل رفع معضل ترافيك، تسهيل در آمد وشد وسايط نقليه، ايجاد مسيرها و حلقه‌هاي ارتباطي جديد براي دسترسي شهروندان به نقاط مختلف شهر را از جمله اهداف راه‌اندازي اين پل عنوان كرد.

عليرضا نوين، گفت: علاوه بر پل كابلي كه در مسير حد فاصل جاده ايل گلي و دروازه تهران احداث شده با تكميل و احداث رمپ و لوپ‌هاي اصلي و فرعي طرح تبادل دروازه تهران امكان دسترسي سريع وسايط نقليه عمومي و شهروندان به مناطقي از شهر تبريز نظير وليعصر، زعفرانيه ،ايل گلي ، دروازه تهران ، بزرگراه پاسداران، كنارگذرشمالي، ابرسان ، كنارگذرمياني و كنارگذرچايكنار فراهم خواهد شد.

وي افزود: بابهره‌برداري از اين پل ‪ ۲۰‬مسيرحركتي جديد درمحدوده دروازه تهران ايجاد شده و عمليات تكميلي اين مسيرها تا پايان سال به اتمام خواهد رسيد.

وي بااشاره به مراحل ساخت و تكميل پل كابلي دروازه تهران گفت: تاكنون افزون بر ‪ ۲۹‬هزارمترمربع ازاراضي و املاك واقع درمسير براي تسريع عمليات اجرايي پل ازسوي شهرداري تملك شده واين ميزان به ‪ ۴۳‬هزار مترمربع افزايش خواهد يافت.


Keywords : پل کابلی
Be first to comment this article ارسال برای دوستان مقالات مرتبط با این مقاله
+ نوشته شده در  پنجشنبه هفدهم مرداد ۱۳۸۷ساعت 10:15  توسط ایمان باقری   |